Rodinné muzeum žehlení a praní

Jiřina Siváková, Bečov nad Teplou

Muzeum žehlení a praní


←Hlavní strana

   V našem muzeu uvidíte stovky exponátů.... žehličky, mandly, valchy, žehlící prkna, prací prášky, mýdla atd. Vyjmenovat vše nelze, to se musí prostě vidět. Na této stránce Vám proto představíme jen ty opravdové unikáty, na které jsme právem hrdi.

Žehlící pánvičky

- prapůvodní způsob žehlení, či spíše hlazení látek a to zejména hedvábí. Jejich historie sahá až do 1.století před nl. Na udržení teploty hladící plochy se používal horký olej či ohřátý písek. U nás uvidíte dva exponáty, jedna Maorská zakoupená z Austrálie a druhá indická zakoupená ze Spojených států.

Americká lihová žehlička

- unikátní kompletní souprava lihové žehličky Coleman včetně návodů, příslušenství, paragonu, náhradních dílů a nádobky od tekutého lihu. Zakoupeno ze Spojených států

Žehlička ETA 211

- oslava československého designu 60. a 70. let 20. století. Naprosto revoluční tvar žehlící plochy vytvořený Stanislavem Lachmanem. Žehlička získala mnoho světových ocenění, bohužel u zákazníků se příliš neujala a to ani následná ETA 212 s uzavřenou rukojetí. Tehdejší režim nedovolil ani prodat patent o který byl velký zájem v západní cizině a tak žehlička postupně upadala v zapomění.

Ručně vyrobené mýdlo

- ručně vyráběné mýdlo pro dceru našeho prvního prezidenta T.G.Masaryka Alici Masaryk. Vyráběla jej firma Katherine Gray, New York. Tato společnost se starala o dodávky kosmetických potřeb pro celou rodinu Tomáše Garrique Masaryka a Charlotty Garrique.

 


Před zahájením sezóny 2017 prošlo muzeum obrovskými změnami. Zvětšili jsme výstavní prostory a zařadili mnoho nových a zajímavých exponátů. Budeme moc rádi, pokud nás poctíte svou návštěvou a osobně ohodnotíte naše téměř půlroční snažení.

 

 


Kudyznudy.cz - tipy na výlet